Będą potrafili wybrać

Nie każdy z nas jest w stanie sam poradzić sobie z narastającymi problemami osobistymi, dlatego tak ważnym jest, aby istniały miejsca, gdzie można uzyskać fachową pomoc. Uczniowski Socjoterapeutyczny Klub Sportowy Rodzice – Dzieciom zakończył 14 grudnia 2008 roku cykl warsztatów kształtowania postaw trzeźwościowych i abstynenckich pod nazwą „Potrafię Wybrać II”. Projekt ten, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego skierowany był w większości do dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych oraz ich rodziców. Wszyscy oni na spotkaniach organizowanych na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy uczyli się radzić sobie z problemami alkoholowymi opiekuna lub współmałżonka. Starsi uczestnicy poznali też wiele metod wychowawczych zapobiegających nadużywaniu alkoholu przez ich dorastające dzieci. Projekt prowadzony przez Dorotę Perlik, Justynę Góralską, Agnieszkę Czajkowską oraz Zofię Komosińską  cieszył się dużym zainteresowaniem, a wielu rodziców zdecydowało się na kontynuowanie wspólnych, edukacyjnych spotkań.

Czytaj dalej...

Piąte urodziny MŚS

    Ciekawe zajęcia, pomoc w nauce, możliwość podzielenia się swoimi odczuciami, wspólne zabawy, letnie i zimowe półkolonie, a przede wszystkim wsparcie w trudnych chwilach – na to wszystko – i jeszcze więcej - mogą codziennie, już od pięciu lat, liczyć podopieczni piate2m.jpgMiejskich Świetlic Socjoterapeutycznych. To właśnie w 2003 roku funkcjonowanie rozpoczęły placówki, których głównym zadaniem jest pomoc najmłodszym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta. Taki jubileusz nie mógł oczywiście obejść się bez odpowiedniej oprawy. Podczas urodzin zorganizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury nie zabrakło wielu niespodzianek,w tym prezentów, życzeń, występu klaunów oraz ogromnego tortu.
    Na zabawę urodzinową przybyły dzieci reprezentujące wszystkie pięć placówek socjoterapeutycznych z terenu Miasta Gniezna, wychowawcy, kierownictwo oraz przyjaciele świetlic, których na urodzinach serdecznie powitała Kierownik Ewa Krajniak. Nie zabrakło wśród zebranych także wolontariuszy z jednego z gnieźnieńskich banków, pomagających na co dzień maluchom i ich opiekunom. To właśnie oni, w ostatnim czasie samodzielnie wyremontowali dwa świetlicowe pomieszczenia, a na urodziny sprezentowali im zabawki za łączną kwotę 8.000 złotych.
    Pośród zaproszonych znaleźli się także inni goście, którzy na co dzień interesują się losem podopiecznych MŚS: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Hanna Adamczak, kurator Sądu Rodzinnego Jarosław Górny oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan Stanisław Dolaciński. Za całoroczną współpracę otrzymali oni gorące podziękowania od Zastępcy Kierownika MŚS Zofii Komosińskiej oraz zebranych na sali dzieci.
    Po przekazaniu życzeń i prezentów nastąpiła chwila, na którą czekali szczególnie zwłaszcza najmłodsi – pokrojenie urodzinowego tortu. Ogromny smakołyk, sprezentowany na tą okazję przez jedną z gnieźnieńskich cukierni rozdzielił między obecnych Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski. Pogratulował on jednocześnie pracownikom placówki wytrwałości w dążeniu ocelu, jakim jest pomoc dzieciom oraz życzył wielu, kolejnych jubileuszy z uśmiechem w tle.
    Po zakończeniu degustacji słodkich niespodzianek na scenę wkroczyli klauni, którzy przez długi czas bawili zebranych swoimi sztuczkami, konkursami oraz zachęcali do wspólnej zabawy. Liczymy, na kolejne, jeszcze wspanialsze rocznice, życząc MŚS wielu lat funkcjonowania.

Czytaj dalej...

Wakacje wśród strusi i dinozaurów

    Wypoczynek w miejscu zamieszkania wcale nie musi być nudny i nie powinien ograniczać się tylko do biernego wpatrywania się w telewizor czy przesiadywania na osiedlowym podwórku. Udowodniała to akcja Uczniowskiego Socjoterapeutycznego Klubu Sportowego „Rodzice dzieciom”, który sześćdziesięciu maluchom z terenu Miasta Gniezna zapewnił wiele rozrywki i kolorowych wrażeń podczas półkolonii organizowanych od 16 do 29 lipca 2008 roku.
    Dzięki pomieszczeniom użyczonym przez Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne, dzieci mogły codziennie rano spożyć drugie śniadanie, które dało im siły na zabawę i naukę podczas wypełnionych atrakcjami półkolonijnych dni. Dofinansowanie przyznane przez Urząd Miejski w Gnieźnie pozwoliło zorganizować między innymi wyjazd na fermę strusi w Owieczkach, gdzie maluchy nie tylko zapoznały się bliżej z tym niezwykłymi ptakami, ale także oglądały gigantycznej wielkości strusie pisanki. Egzotycznie było także w Zaurolandii, gdzie podopieczni nauczyli się wiele na temat dinozaurów oraz czasów prehistorycznych. Oprócz tego wielką radość przyniosła wizyta na gnieźnieńskim basenie, a także w Kinie Piast podczas projekcji filmu „Lessie” oraz przygoda w sztucznej dżungli i uczta w pizzerii.
    Grupa półkolonistów uczestniczyła także w organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan akcjach sportowych na Lednicy, Gębarzewie i gnieźnieńskim GOSIR, gdzie podczas Spartakiady zajęła wysokie, drugie miejsce pokonując kilkadziesiąt konkurencyjnych drużyn. W czasie tych wszystkich atrakcji nad dziećmi strusi7m.jpgstrusi8m.jpgczuwało cały czas grono opiekunów: panie Ewa Wegner, Paulina Nawrot – Pindral, Magda Szewior, Iryna Hrytsko, Katarzyna Wiśniewska – Mazur, Agnieszka Nowacka oraz Kierownik Zofia Komosińska. Przy najmłodszych dzieciach pomagali także gimnazjaliści: Sara, Anita, Ania, Estera i Maciej, którzy dzięki temu kształtowali u siebie poczucie odpowiedzialności, a także świadome odruchy empatii i opiekuńczości.
    Wszystkie przyjemności mają jednak swój koniec, a podczas podsumowania turnusu w jednej z gnieźnieńskich restauracji, każdy z maluchów na osłodę rozstania z kolegami i opiekunami otrzymał wspaniały, lodowy deser. Wielu z nich ma nadzieję, iż  podczas ferii zimowych będą mieli okazję spotkać się ponownie w tak miłym gronie.

Czytaj dalej...

Socjoterapia przez wypoczynek

    Ponad czterdzieścioro podopiecznych Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych korzystało na przełomie lipca i sierpnia 2012 roku z zasłużonego, wakacyjnego relaksu. Przez prawie dwa tygodnie przebywali w miejscowości Sarbinowo ciesząc się pięknem polskiego morza.
    Nad bezpieczeństwem maluchów czuwali wychowawcy: Anna Pilarska, Stanisław Dolecki i Sara Kryszewska, wolontariusz Izabella Kaźmierczak oraz kierownik kolonii Justyna Góralska. Zapewnili oni także wszystkim dzieciom ciekawy program, przygotowany przez kadrę oraz Kierownika MŚS Zofię Komosińską, tak by nuda ani na chwilę nie zagościła w ich kwaterach.
    Warto wspomnieć, że dzieci zostały wybrane spośród najaktywniejszych uczestników zajęć realizowanych przez świetlice przez cały rok. Była to nagroda i wyróżnienie za ich starania i pracę nad sobą samym. To jednak nie koniec wakacyjnych atrakcji przygotowanych przez MŚS. Między 11 a 21 sierpnia 2012 starsze dzieci oraz uczestnicy Weekendowego Klubu Nastolatka będą miały okazję wziąć udział w obozie o charakterze militarno - historycznym na terenie Ziemi Kłodzkiej.
    Fundusze na zorganizowanie wypoczynku pochodziły ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdeczne podziękowania należą się także wspaniałej kadrze, której część to byli wychowankowie MŚS.

Czytaj dalej...

Socjoterapeutyczny wyjazd nad morze

    Jak wiadomo nie każdą rodzinę stać, by wysłać swoje pociechy na najkrótszy nawet wypad wakacyjny. Szczególne często ferie w domu spędzają zaś dzieci pochodzące z rodzin ubogich. W tym roku dzięki finansowej pomocy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czterdziestu wychowanków Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych wyjechało na ponad tygodniowy wypoczynek terapeutyczny w okolice Jarosławca.
    Maluchów, którzy w niedzielę – 29 czerwca - autokarem opuścili Gniezno, przyszedł pożegnać Prezydent Jacek Kowalski oraz wielu rodziców. Gospodarz Miasta przyniósł w prezencie kosz słodkich upominków na drogę, a wszystkim podopiecznym życzył udanego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń.
    W trakcie pobytu nad morzem na dzieci czeka wiele atrakcji, miedzy innymi rejs statkiem pirackim, wizyta w Aquaparku, a także liczne gry i zabawy. Przez cały czas realizowany będzie także program socjoterapeutyczny, który wzmacniać będzie w podopiecznych odruchy empatii, umiejętność wyrażania własnych uczuć i kontrolowania agresji. O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg zajęć zadba świetnie przygotowana kadra, która nieodpłatnie opiekuje się maluchami ze świetlic. Są to Agnieszka Czakowska, Beata Lesińska i Justyna Góralska oraz kierownik kolonii Zofia Komosińska.
    Do sfinansowania wypadu, oprócz wspomnianej już pomocy MKRPA przyczynili się liczni, prywatni sponsorzy oraz same dzieci, które podczas gnieźnieńskich jarmarków, odbywających się na Rynku sprzedawały piękne, wykonane podczas zajęć terapeutycznych wyroby artystyczne i ozdoby świąteczne.

Czytaj dalej...

Dobra zabawa w gronie rodziny

    Jak co roku, 1 czerwca najmłodsi mieszkańcy naszego miasta mogli uczestniczyć w licznie odbywających się w Gnieźnie festynach i imprezach sportowych z okazji ich święta. Jeden z nich przygotowały wspólnie Uczniowski Socjoterapeutyczny Klub Sportowy „Rodzice Dzieciom”, Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne. Nie zabrakło dobrej atmosfery, słodyczy, prezentów oraz konkursowych emocji.
    We wspólnej zabawie na Ogródku Jordanowskim przy ul. 3 Maja wzięło udział ponad 500 uczestników z całego miasta. Mogły one spróbować swoich sił w rywalizacji w trudnych i nieco łatwiejszych konkurencjach sportowych, jak strzał piłką o mini bramki, rzut woreczkiem do kosza, żółwia jazda na rowerze czy biegi. Oprócz tego rozegrany został turniej „Euro 2008” na stołach z piłkarzykami, a wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił na scenie, gdzie do dyspozycji uczestników był śpiewający mikrofon. W tej dziedzinie bezkonkurencyjna okazała się Dagmara Hoffmann, która swoim głosem umilała czas wszystkim obecnym. Maluchów podczas wielogodzinnej zabawy odwiedził także Prezydent Jacek Kowalski, który złożył im serdeczne życzenia z okazji ich święta oraz przyniósł słodkie upominki. Podstawowym celem festynu, oprócz sprawienia radości najmłodszym było ukazanie jego uczestnikom alternatywnym metod spędzania wolnego czasu oraz propagowanie idei dobrej zabawy w gronie rodziny.
    Dzieci chętnie tańczyły bowiem ze swoimi opiekunami i brały udział we wspólnych konkursach, jak choćby golenie taty. Rodzice mogli także skorzystać z porad wychowawczych, których udzielały Ewa Grylewicz oraz Krystyna Nowacka. Cały festyn nie mógłby się odbyć bez pomocny pracowników MŚS oraz rodziców, którym należą się serdeczne słowa podziękowania. Miejmy nadzieję, iż za rok skupi on jeszcze większą ilość osób, a wspólna zabawa przyniesie wszystkim jeszcze więcej radości.

Czytaj dalej...

Niemieccy przyjaciele MŚS

    Już po raz drugi przedstawiciele niemieckiego powiatu Teltow – Fläming okazali wielkie serce wszystkim podopiecznym Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych w Gnieźnie. Wczoraj – 13 kwietnia 2008 roku – przybyli oni do Pierwszej Stolicy Polski z busem pełnym darów dla potrzebujących, młodych ludzi. Starostę Peera Giesecke powitał Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, który serdecznie podziękował za życzliwość i pamięć o łączącej oba samorządy przyjaźni.
    W siedzibie MŚS przy ulicy Cymsa wszystkich przybyłych, w tym także Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna Jerzego Stachowiaka oraz towarzyszącego staroście Geesecke tłumacza – Sigmunta Trebschuh ugoszczono domowymi wypiekami przygotowanymi na tą okazję specjalnie przez rodziców podopiecznych gnieźnieńskich placówek. Zastępca Kierownika MŚS – Zofia Komosińska podkreśliła, iż dzieci wspaniale potrafią się odwdzięczyć za okazaną im dobroć, co uczyniły wręczając gościom własnoręcznie wykonane ozdoby oraz przestawiając krótki program artystyczny w języku naszych zachodnich sąsiadów. Na koniec wizyty Starosta powiatu Teltow – Fläming dokonał pamiątkowego wpisu w Kronice MŚS i wyraził nadzieję, iż nie po raz ostatni jest dziś gościem tak miłych maluchów.
    Wszystkie otrzymane dary, wśród których przeważała odzież oraz słodycze zostaną rozdzielone pośród podopiecznych pięciu fili MŚS, których jest w Gnieźnie ponad stu dwudziestu.

Czytaj dalej...

III Halowy Turniej Piłki Nożnej

    7 drużyn walczyło w ostatni piątek – 28 marca 2008 roku – o puchary i trofea podczas III Halowego Turnieju Piłki Nożnej, który został zorganizowany przez Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne oraz Uczniowski Socjoterapeutyczny Klub Sportowy „Rodzice Dzieciom”. Nie zabrakło wielu emocji, wspaniałej, sportowej rywalizacji oraz nagród i upominków dla najlepszych sportowców.
    W imprezie objętej patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Gniezna wzięło udział kilkudziesięciu młodych ludzi z 4 gnieźnieńskich świetlic socjoterapeutycznych, Domu Dziecka w Gnieźnie, BDL w Trzemesznie oraz Świetlicy Parafialnej Chrystusa Wieczystego Kapłana. Przy okazji zawodów zarówno kibice, jak i zawodnicy świetnie bawili się przy muzyce, częstując się słodkimi upominkami.
    Po zaciętej rywalizacji w duchu sportu i zasad fair – play bezkonkurencyjna okazała się MŚS przy ul. Cymsa, która wyprzedziła na podium BDL Trzemeszno oraz Świetlicę Parafialną. Najlepszym zespołom wręczono puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Gniezna Roberta Andrzejewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Gniezna Jerzego Stachowiaka. Pod koniec zawodów najbardziej wyróżniający się zawodnicy odebrali także statuetki dla najlepszego strzelca, bramkarza oraz piłkarki, ufundowane przez Posła na Sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego.
    Dzięki takim imprezom wychowankowie placówek socjoterapeutycznych czy opiekuńczych mogą nie tylko aktywnie i zdrowo wypocząć, ale także docenić wartość współpracy w ramach drużyny, która może prowadzić do wspólnego celu, przynosząc satysfakcję i radość z uczestnictwa i zwycięstwa. Kolejny turniej już na jesieni.

Czytaj dalej...

Barwnie i ciekawie na gnieźnieńskim Rynku

    W Niedzielę Palmową – 16 marca 2008 roku odbył się kolejny, siódmy już Jarmark Świąteczny, podczas którego Gnieźnianie mogli nabyć ozdoby, starocie, kwiaty i moc innych różności. Nie zabrakło dobrej zabawy, loterii fantowych i nietypowych atrakcji.
    Wśród wielu kramików, na których wytrawne oko znaleźć mogło wiele niezwykłych bibelotów, znajdowało się także stoisko Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych. To właśnie przy nim podopieczni placówki, wraz z pracownikami sprzedawali kolorowe, własnoręcznie przygotowane wyroby: świąteczne stroiki, pisanki, bukieciki i gipsowe odlewy wielkanocnych zajęcy. Dla wszystkich chętnych przygotowano także loterię fantową, podczas której wygrać można było wiele niepowtarzalnych skarbów.
    Dzięki tej akcji dzieci z MŚS uczą się przedsiębiorczości i na własne oczy mogą przekonać się, iż praca własnych rąk daje nie tylko wymierne rezultaty pieniężne, ale także satysfakcję w postaci uśmiechu i zadowolenia nabywcy pięknego przedmiotu. Wszystkie fundusze zebrane podczas świetlicowej akcji wspomogą finansowanie wyjazdu podopiecznych MŚS na turnusy rehabilitacyjne i wypoczynkowe podczas najbliższych, letnich wakacji.

Czytaj dalej...

Ferie w MŚS

    Ponad setka dzieci skorzystała z oferty zajęć zimowiskowych zorganizowanych przez Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne w pierwszym tygodniu ferii – od 28 stycznia do 1 lutego 2008 roku. Dzięki staraniom kadry, program wypoczynku w miejscu zamieszkania wypełniony był atrakcjami i imprezami, które na długo pozostawią wesołe wspomnienia.
    Dzieci z pięciu świetlic socjoterapeutycznych z terenu miasta Gniezna: ul. Kilińskiego, Cymsa, Budowlanych, Kostrzyńskiej oraz os. Kazimierza Wielkiego rozpoczęło swoją zimową przygodę od wizyty w sztucznej dżungli, gdzie mogły dokazywać na lianach i wspinać się na drzewa. Specjalnie dla nich zorganizowano także balik karnawałowy. Podopieczni mogli także skorzystać z ofert gnieźnieńskiej pływalni oraz zjeść pyszny obiad dzięki uprzejmości właścicieli Hotelu Pietrak. Posiłkowi towarzyszyły konkursy sprawdzające u nich wiedzę z zakresu reguł dobrego zachowania się przy stole.
    Bardzo ważnym wydarzeniem była także VI Miejska Spartakiada Zimowiskowa, zorganizowana przez MŚS wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan. Oprócz dzieci z gnieźnieńskich świetlic gościli na niej podopieczni wypoczywający na zimowiskach dzięki staraniom: MOPS w Czerwonaku, Domu Dziecka w Trzemesznie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnieźnie, Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie oraz Świetlicy Parafialnej Chrystusa Wieczystego Kapłana. Uczestnicy zmagań sportowych mogli sprawdzić swoje siły w różnorodnych dyscyplinach związanych z rzucaniem, bieganiem, celowaniem czy kopaniem piłki. W klasyfikacji drużynowej okazało się, iż dzieciaki z MŚS zdystansowały konkurencję: I miejsce zdobyła świetlica Kilińskiego, II świetlica Cymsa, a III świetlica Budowlanych. Puchary ufundowali: Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski, poseł Tadeusz Tomaszewski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Robert Andrzejewski. Nad sprawnym przebiegiem całej imprezy czuwał Wiceprezes SMW Stanisław Dolaciński.
    W ostatni dzień wypoczynku podopieczni skorzystają z oferty Kina Piast, gdzie obejrzą filmy animowane. Dzięki dobrej atmosferze oraz wysiłkowi organizatorów, w tym koordynatora całej akcji – Zastępcy Kierownika MŚS Zofii Komosińskiej – dla wielu maluchów ferie te z pewnością nie były czasem domowej nudy, ale intensywnego i atrakcyjnego wypoczynku.

Czytaj dalej...

Święteczne odwiedziny

Podopieczni Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych wraz z Kierownik Ewą Krajniak i Zastępcą Kierownika Zofią Komosińską odwiedzili dzisiaj Prezydenta Jacka Kowalskiego, składając mu świąteczne życzenia. Maluchy przekazały gospodarzowi miasta świąteczne ozdoby, które własnoręcznie wykonały podczas zajęć terapeutycznych na świetlicach. Prezydent odwdzięczył się słodkimi upominkami oraz drobnymi prezentami. Odśpiewano także wspólnie tradycyjne kolędy.

Czytaj dalej...

Integracja na sportowo i świątecznie

  Rzut ringo, biegi z przeszkodami i skoki na skakance to tylko niektóre konkurencje, w jakich mogła wziąć udział młodzież i dzieci z Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych oraz Osiedla Grunwaldzkiego w Gnieźnie podczas kolejnej, świątecznej spartakiady zorganizowanej przez MŚS oraz Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan. Wczoraj – 20 grudnia 2007 roku – wzięło w niej udział ponad 200 uczestników, którzy otrzymali świąteczne paczki, a także mieli okazję obejrzeć jasełka i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy.
    Emocji nie zabrakło już od początku, kiedy to prowadzący imprezę: Zofia Komosińska – Zastępca Kierownika MŚS oraz Stanisław Dolaciński – Wiceprezes SMW zapowiedzieli wizytę Gwiazdora. Przedtem jednak odbyły się liczne konkurencje sportowe, a zgromadzona publiczność obejrzała przepiękne przedstawienie przygotowane przez małych przyjaciół z Przedszkola nr 12 pod opieką pani Danuty Kropaczewskiej i Dyrektor Jolanty Dzięcielskiej. Chwilę później nastąpiło wręczenie medali, którego dokonali Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Stachowiak, licznie przybyli na imprezę radni, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Alina Kujawa, Kurator sądowy Jarosław Górny oraz Kierownik MŚS Ewa Krajniak.
    Zaanonsowany wcześniej Gwiazdor pojawił się punktualnie i przekazał wszystkim zebranym paczki przygotowane przez SMW oraz słodkie upominki od Prezydenta Miasta Gniezna Jacka Kowalskiego. Spartakiadę zakończono odśpiewaniem przez ubrane na biało anioły bożonarodzeniowych kolęd.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS